Czy protezy elastyczne można stosować w przypadku braku wszystkich zębów?

Lublin, ul. związkowa 20

Braki w uzębieniu mogą się ograniczać do pojedynczych ubytków lub być na tyle rozległe, że będą dotyczyć kilku zębów z rzędu. Zdarza się również, że pacjentowi nie pozostały już żadne naturalne zęby. Jak wobec tego radzić sobie z bezzębiem? Czy utracone uzębienie można odtworzyć za pomocą protezy elastycznej?

Czym wyróżniają się protezy elastyczne?

Protezy elastyczne składają się z płytki imitującej dziąsło (pełniącej funkcję mocowania) oraz sztucznych zębów. Stosuje się je jako alternatywę dla tradycyjnych protez akrylowych i szkieletowych, które niekiedy mogą wywoływać uczulenia. Protezy elastyczne są nie tylko lekkie i łagodne dla dziąseł, ale wyróżnia je także wysoka estetyka wykonania, dzięki czemu podczas uśmiechania się czy mówienia pozostają niewidoczne dla osób trzecich. Ponadto cechują się dobrym dopasowaniem do jamy ustnej, jak również odpornością na przebarwienia oraz uszkodzenia mechaniczne. Należy jednak zastrzec, że podczas czyszczenia nie wolno zbyt mocno zginać tego typu protez, gdyż takie działanie może doprowadzić do ich pęknięcia.

Które protezy elastyczne sprawdzą się w przypadku bezzębia?

Nie wszystkie protezy elastyczne nadają się do stosowania u pacjentów z bezzębiem. W przypadku braku wszystkich zębów najlepiej sprawdzą się protezy elastyczne akronowe całkowite, o których można porozmawiać na bezpłatnej konsultacji u protetyka w Lublinie. Wykonuje się je z akronu, czyli specjalnego termoplastycznego tworzywa o dyskretnej, jasnoróżowej barwie. Znaczna elastyczność materiału oraz brak metalowych haczyków przekłada się na zmniejszenie ryzyka powstawania podrażnień i otarć. Warto również podkreślić, że protezy akronowe pozostają odporne na działanie zimna i gorąca, co ułatwia spożywanie w nich posiłków o zróżnicowanej temperaturze.